InfoliniaInfolinia - numer telefonu
One-zero
Znajdź prezent
Kontakt
Masz pytania, porzebujesz pomocy?
62/ 741 37 37
(+48) 660 031 305
2009-10-21

Warto wiedzieć - mechanizm kwarcowy

Warto wiedzieć - mechanizm kwarcowy

.

W zegarkach grupy fashion najczęściej stosuje się mechanizm kwarcowy. Dla "głodnych wiedzy" opisaliśmy działanie tego typu napędu.

Często zastanawiamy się, co to jest ten mechanizm kwarcowy, czym różni się od mechanicznego

Działanie zegarków mechanicznych regulowane jest ruchem wahadła bądź balansu (oscylatorem), natomiast w zegarkach kwarcowych, regulatorem jest niewielka płytka wykonana z kryształu kwarcu (stąd nazwa). Energia z baterii wywołuje jego drgania, wykorzystywane przez mikroprocesor do sterowania mechanizmem zegarka. Gdy przez płytkę kryształu kwarcu przepływa prąd, drga ona z częstotliwością 32 768 razy na sekundę. Mikroprocesor zlicza i sumuje 32 768 impulsy zamieniając je na jeden impuls na sekundę. Silniczek (rotorek) wykonuje pół obrotu na sekundę, napędzając zespół przekładni, sterujących ruchem wskazówek zegara.

Przekładnie zapewniają zamianę ruchu silniczka na odpowiedni ruch obrotowy wskazówki godzinowej, minutowej i sekundnika. Prąd elektryczny z baterii nie tylko wywołuje drgania kryształu kwarcu, ale zapewnia zasilanie silniczka i mikroprocesora.

Technologia mechanizmów kwarcowych na przestrzeni ostatnich lat, uległa znacznemu postępowi, dzięki czemu system ten stosowany jest w zegarkach wielu uznanych marek. Liderem w produkcji tego typu mechanizmów jest japońska Miyota należąca do koncernu Citizen.